Yerba maté bez kofeinu

Publikováno: 10.11.09, Rubrika: Druhy a chutě, 3 komentářů

Yerba maté bez kofeinu

Je vůbec něco takového jako Yerba maté bez kofeinu? Proč se na trhu neobjevuje bez kofeinová verze, když zcela běžně je k dostání čaj a káva bez kofeinu? Yerba maté je sice klasickým příkladem nápoje na kofeinové bázi, ale v poslední době se ve směru bez kofeinových verzí se podniká řada překvapivých kroků.

Yerba maté a kofein

Většina lidí na tomto nápoji oceňuje právě značné povzbuzující účinky, které se dostavují především díky kofeinu. Yerba maté je pro mnohé lidi zdravější alternativou kávy. Ráno dokáže parádně postavit na nohy, v průběhu dne zlepšit soustředění, nebo povzbudit při fyzických aktivitách. Více na toto téma je možné najít v článku: Kofein nebo matein v Yerba maté?.

Ovšem najde se spousta lidí, kteří jsou určitým způsobem citliví na kofein, nebo si ho nemůžou aktuálně dopřávat. Ač se to na první pohled nemusí zdát, je jich opravdu hodně. Výrobci a pěstitele si to dobře uvědomují a již řadu let podnikali aktivity v tomto směru.

Ilex dumosa

Čistě technicky vzato výrobci nemůžou produkovat z Cesmíny paraguayské tradiční Yerba maté bez kofeinu přirozenou cestou. Je zde ovšem velmi podobná odrůda s latinským názvem Ilex dumosa, která dává téměř identický nálev, se všemi antioxydanty, minerály a vitamíny, ale obsahuje pouze 0,25 % kofeinu.

Bohužel, nebo bohudík dlouhou dobu zákony v místech produkce tohoto nápoje povolovaly výrobu a prodej Yerba maté pouze z rostliny Ilex paraguayensis (Cesmíny paraguayské). Rovněž původní odrůda Ilex dumose se příliš nehodila na „velkosériovou“ produkci – obsah látek značně kolísal a keře dávaly jen omezené množství lístků. Řada výrobců se tak soustředila na šlechtění a lobbing u potřebných institucí. Především společnost Las Marías, která na trhu nabízí značky jako Taragüi, La Merced, nebo Unión, byla v tomto směru značně aktivní.

Až ke konci 90 let se vše povedlo. Zůstala vyšlechtěna Ilex dumosa, která je jednak atraktivní pro pěstitele a rovněž se podařilo tuto rostlinu certifikovat u potřebných institucí. Aktuálně tak nic nebrání k produkci Yerba maté s velmi nízkým obsahem kofeinu a navíc zcela přirozenou cestou – žádným extrahováním kofeinu v průběhu výroby.

Unión Suave Relax

První oficiální výrobek tak na sebe nenechal dlouho čekat a byla to právě společnost Las Marías, která pod hlavičkou Uniónu vypustila na trh Unión Suave Relax.

Na první pohled i chuť se jedná o vcelku tradiční Yerba maté. Ovšem nápoj není tak výrazně hořký a v chuti je mnohem hladší. Navíc obsahuje opravdu nepatrné množství kofeinu. Lidé, kteří jsou na něho citliví si tak můžou vychutnat velice osvěžující nápoj z Yerba maté připravený i tradičním způsobem.

Podle ohlasů na internetu jde vidět, že tahle novinka se vcelku ujala a jsem zvědav kdo další naváže, nebo jakých produktů se s přídavkem Ilex dumosa dočkáme.

Štítky: , , , ,

Diskuse k článku

 1. Veronika

  Bře 3rd, 2012

  Ahoj, tento druh maté tedy mohou pít i kojící maminky? Nebo si můžu dopřávat i klasické kofeinové druhy? Potřebuji trochu vzpružit :-) Kávu ani jiné kofeinové nápoje nekonzumuji. Děkuji.

 2. Radek Swaczyna

  Bře 19th, 2012

  Ahoj, v případě kojících maminek, bych nerad něco doporučoval, ale několikrát jsem se setkal na zahraničních portálech, že tento druh popíjely, jak budoucí maminky tak ty kojící.

  V Jižní Americe je Yerba maté součástí každodenního života.

 3. Veronika

  Dub 16th, 2012

  Já to riskla a dobré :-) Malému stále chutná (má 9 měsíců pryč), takže to žádný zásadní vliv nemělo. Já se cítím mnohem lépe :-) Akorát nesmím pít silné duhy, protože pak nemůžu večer usnout :-D A to piji jen 1x denně dopoledne :-).

Zapoj se do diskuse